środa, 4 lutego 2015

DAROWIZNA - KIEDY MOŻE BYĆ ZWOLNIONA Z PODATKU?

Przekazanie darowizny najbliższym członkom rodziny nie zawsze niesie za sobą obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Komu możemy podarować środki pieniężne, rzeczy ruchome, nieruchomości bez podatku? Mianowicie małżonkowi, zstępnym (np. dzieciom, wnukom), wstępnym (np. rodzicom, dziadkom), pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi, macosze.
Darowizna dokonana wyżej wymienionym osobom jest zawsze zwolniona z opodatkowania, jeśli łączna wartość darowizn dokonana przez tą samą osobę nie przekroczyła kwoty 9.637 PLN w ciągu ostatnich 5 lat podatkowych. Jeśli kwota ta została przekroczona, darowizna może nadal podlegać zwolnieniu, o ile zostaną spełnione następujące warunki:
1)      W przypadku darowizny środków pieniężnych należy darczyńca przekaże je obdarowanemu na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej lub przekazem pocztowym.
2)      O otrzymanej darowiźnie obdarowany powiadomi w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (przekroczenia wspomnianej kwoty) właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu SD-Z2, chyba że darowizna została dokonana aktem notarialnym.

3 komentarze:

  1. Uważam, że darowizna powinna być zwolniona z wszelkich opłat skarbowych. Nie rozumiem zupełnie dlaczego mamy oddawać państwu część pieniędzy które otrzymaliśmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obsługa księgowa na poziomie? W eRachuba stawiamy na profesjonalne usługi rachunkowe!

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno to nie moja pasja, bo ja o tym to nie mam znów zielonego pojęcia. Uważam jednak, że dobrze jest wiedzieć, kto w razie czego może się zająć moimi problemami. I wychodzi na to, że biuro rachunkowe z Krakowa będzie odpowiedzialnym wyborem. Oni się na tym znają bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń