środa, 10 grudnia 2014

WSPÓLNE OPODATKOWANIE MAŁŻONKÓW

 

Zbliża się koniec roku podatkowego. Wiele osób pyta, kiedy można skorzystać z łącznego opodatkowania małżonków. W dzisiejszym poście, chciałabym ten temat nieco przybliżyć.
 
Instytucja łącznego opodatkowania małżonków została uregulowana w artykułach 6 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie warunki muszą być spełnione, by móc skorzystać z tej możliwości? 
 
 
Przede wszystkim:
  1. Małżonkowie muszą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
  2. Między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy;
  3. Małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;
  4. Małżonkowie muszą złożyć w zeznaniu podatkowym wspólny wniosek o łączne opodatkowanie, przy czym wniosek ten może zostać wyrażony przez jednego z nich;
  5. Żaden z małżonków nie podlega przepisom o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym (za wyjątkiem osób nieprowadzących działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze). 
 
Ad. 1 - Na czym polega nieograniczony obowiązek podatkowy?
 
Zgodnie z art. 3 ust. 1 wymienionej ustawy osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to właśnie nieograniczony obowiązek podatkowy.
 
Osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest zgodnie z art. 3 ust. 1a osoba, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
 
 
Ad. 3 - Co w przypadku śmierci małżonka?
 
Śmierć jednego z małżonków nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia w przypadku gdy:
- wdowa lub wdowiec złoży wniosek o łączne opodatkowanie,
- związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, lub
- kiedy małżeństwo trwało przez cały rok podatkowy a małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego lecz jeszcze przed złożeniem zeznania.
 
Ad. 4 - Jak jest traktowany wniosek złożony przez jednego z małżonków?
 
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków traktowany jest na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
 
Jak wygląda wspólne rozliczenie małżonków?
Każdy z małżonków odrębnie odlicza od swoich dochodów kwot podlegających odliczeniu od dochodu (określonych w art. 26 i 26c omawianej ustawy). Otrzymane kwoty należy zsumować i podzielić na pół. Od otrzymanej kwoty należy obliczyć podatek wg skali podatkowej i pomnożyć go przez dwa.

Zachęcam do komentowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz